Daily Grind

Daily Grind

GUCCI VS. JEEZY

Gucci Mane i Young Jeezy to dwóch trapowych weteranów z południowej sceny z Atlanty.

Ich konflikt trwał nieprzerwanie od 2005, aż do tego roku, kiedy to Panowie stoczyli ze sobą ostateczny „pojedynek” na hity w ramach akcji Verzuz.

Verzuz to znakomity streamingowy format, który został stworzony przez Swizz Beazta i Timbalanda, wypełniając poniekąd pustkę po odwołanych koncertach i wydarzeniach kulturalnych. Cała zabawa polega na zestawieniu ze sobą dwóch artystów pojedynkujących się na swoje największe hity. Wymiar tego wydarzenia jest mocno mainstreamowy, jednak aspekt rywalizacji, sentymentalnie przenosi nas do lat 80 i 90, kiedy to właśnie „spieranie się” o to kto jest lepszy było kwintesencją hip-hopu.

Wróćmy jednak do covidowej rzeczywistości roku 2020. Jest format, jest dwóch hitowych raperów, na stole grube siano i wzajemne porozumienie żeby to robić więc lećmy z tym!

19 listopada naprzeciw siebie stają zwaśnione legendy – Guwop i Snowman, show trwa ponad 1,5 godziny i pobija wszelkie rekordy oglądalności – ponad 1,8 miliona widzów oglądających wydarzenie na żywo (równocześnie), ponad 5 milionów wszystkich widzów, 126,8 milionów polubień i 3,2 miliona tweetów na całym świecie. Instagramowa bitwa rapowa zamiotła pod dywan rozdanie nagród VMA, Billboard Awards czy Latin Grammy’s.

Zanim jednak było tak cukierkowo, Gucci Mane i Young Jeezy toczyli walkę na śmierć i życie – dosłownie. Przed wami chronologia najbardziej zażartego konfliktu rapowego lat 2000!

Kwiecień 2005

Główny singiel promujący debiutancki album Gucciego “So Icy” to iskra która wywołała wieloletni konflikt. Był to dopiero drugi, wspólny wałek obu Panów. Numer wywołał spore zamieszanie i okazał się być wielkim hitem. Jeezy chciał umieścić go na swoim nadchodzącym albumie “Let’s Get It: Thug Motivation 101” jednak spotkał się z odmową. Rozbieżność zdań dotycząca praw do numeru zepsuła relacje między raperami, ale najgorsze miało dopiero nadejść.

Maj 2005

Zamieszanie wokół “So Icy” najbardziej “zabolało” Jeezy’ego. Wypuszcza diss “Stay Strapped”. Żeby tego było mało, pod koniec numeru oferuje 10,000 $ osobie, która skroi Gucciemu łańcuch.

„I got a bounty on that shit, nigga. 10 stacks. So if he come to your town, and you just happen to snatch that motherfucker off his neck, I’m gonna shoot you the 10-stack, man. So I can cremate that motherfucker.”

Gucci nie da sobie w kaszę dmuchać, odpowiada dissem “Round 1” – oficjalnie rozpoczyna się beef. 

Pewnego wieczora Gucci wybiera się do mieszkania przyjaciółki, w tym czasie do środka włamuje się 4 mężczyzn, którzy zaczynają mu grozić. Gucci łapie za pistolet i otwiera ogień.

Napastnicy uciekają, jak się później okazuje jeden z nich to Henry Lee Clark III a.k.a. Pookie Loc – artysta i ziomek Jeezy’ego z ekipy CTE, Corporate Thugz Entertainment. Jako jedyny został trafiony i wykrwawił się niedaleko od miejsca zdarzenia. 

Zaraz przed premierą swojego debiutanckiego albumu “Trap House” – Guwop postanawia zgłosić się na policję w DeKalb County, zostaje mu postawiony zarzut zabójstwa. 

27 maja w wywiadzie udzielonym z więzienia utrzymuje, że jest niewinny i działał w samoobronie. 

“I just want to let everyone know I’m not a murderer. I was upset. I was scared a little bit, but I had to do what I had to do. You gotta be a man about it. I’m not a bad person. I have remorse for everything that happened.”

Styczeń 2006

Gucci wychodzi z więzienia za poręczeniem majątkowym, na wolności ma czekać na proces w sprawie zabójstwa Pookie Loca. 

Kilka miesięcy później ponownie trafia do puchy w związku z inną sprawą o napaść. W trakcie odbywania 6-miesięcznego wyroku, zostaje uniewinniony w sprawie morderstwa, kiedy jego wersję wydarzeń potwierdza naoczny świadek zajścia.

Czerwiec 2006

Gucci ponownie dissuje swojego oponenta w numerze “745”

”Do I smell p***y? Nah, that’s Jeezy. You ain’t a snowman, you more like a snowflake, cupcake, corn flake. N**ga, you too fake,”

Wrzesień 2008

Guwop wydaje mixtape z wieloletnim przyjacielem Jeezy’ego – DJ Drama. Mixtape nosi tytuł: “Gangsta Grillz mixtape, The Movie”

Styczeń 2009

Przed seansem kinowym filmowej biografii Notoriousa B.I.G., DJ Drama zostaje napadnięty przez ziomków Jeezy’ego z CTE. Kilka miesięcy później w wywiadzie udzielonym do magazynu XXL, Jeezy nazywa swojego byłego przyjaciela dziwką.

Gucci przypadkowo spotyka byłego managera Young Jeezy’ego – Coach K. Po wyjaśnieniu sytuacji z niefortunnym singlem “So Icy” postanawiają podjąć współpracę. 

Czerwiec 2009

Jeezy przerywa milczenie i wypuszcza kolejny diss pt. “23,24”.

“I’m on some Louie s**t, f**k Gucci Mane/These n**gas still on my dick, they like some groupies mane,”

Grudzień 2009

Jeezy występuje w programie radiowym DJ Dramy by oficjalnie zakopać topór wojenny między nimi. W trakcie audycja Drama zaapelował również o zakończenie beefu między raperami:

“I’d just like to say, it’s way bigger than all of us. I feel like the way the city’s been supporting all three of us, they deserve this. It’s about that time, man. We’re getting older, growing, so let’s do it for the city.”

Kilka dni później Gucci Mane w rozmowie z Big Boyem z radia Power 106, potwierdził ,iż ma nagrane z Jeezy’m nowe numery.

“We already collaborated on two songs. One is already out and one is debuting in a few weeks.”

Marzec 2010

Zawieszenie broni między raperami zostało przerwane zaledwie kilka miesięcy później, gdy Waka Flocka Flame i członkowie ekipy Gucci Mane’a wdali się w bójkę ze współpracownikami Jeezy’ego przed sklepem odzieżowym w Atlancie. Podobno Waka skończył z podbitym okiem, celny cios wyprowadził Slick Pulla z ekipy CTE.

Sierpień 2010

Gucci w wywiadzie ze Sway’em powiedział, że nigdy nie będzie już nagrywał z Jeezym. 

„We started the conversation, but I can’t see it happening.”

Grudzień 2011

Sway rozmawia tym razem z Jeezym, która uważa, że cały beef był nieporozumieniem.

Jeezy ujawnił, że wszystko się zaczęło w momencie w którym ten odmówił Gucciemu wykonania „Icy” na żywo. Gucci był wściekły ale nie wiedział jednak, że Snowman potrzebował wówczas operacji gardła, jednak była to tajemnica o której nie wiedziała nawet wytwórnia rapera.

Październik 2012

Gucci w wywiadzie w The Breakfast Club mówi, że nie szanuje Jeezy’ego.

“Ross is a friend of mine. Of course, Jeezy is not… I ain’t got no respect for him,” 

Było to nawiązanie do sytuacji w której Rick Ross miał utarczkę słowną z Jeezym na rozdaniu nagród BET Awards.

Kilka dni później w wywiadzie w radio Power 106, Jeezy odpowiada:

“Man everybody knows that boy is retarded. Ain’t nobody taking him seriously. He has an ice cream cone on his face, let’s be for real… I’m not going back, I’m going forward.”

Dzień po tej wypowiedzi, Gucci wypuszcza diss pt.”Truth”. Oczernia w nim swojego wroga, między innymi podważając jego uliczny street credit i oskarżając go o to, że jest złym ojcem. Odnosi się również do wydarzeń z 2005 roku, kiedy to został wyznaczona nagroda za jego głowę.

“A ten thousand dollar bounty put on my neck. I hope you didn’t pay them cause they didn’t have no success.” 

Tego samego dnia La Flare napisał na tweeterze, że stawia 100 000 $, że pokona Jeezy’ego w razie ich ewentualnej potyczki. Diss i zakład zostały zignorowane przez Snowmana.

Sierpień 2013

Gucci ponownie obraża Jeezy’ego na twitterze.

“Your Top 3 P***y a** rappers? Mines? Jeezy, Yo gotti & Tip. No brainer. But there are 100s more….Go… #ww3.”

Maj 2014 – Maj 2016

Gucci ponownie trafia do pudła za posiadanie broni. Wychodzi po dwóch latach jako odmieniony człowiek. Jego fizyczna transformacja wywołuje nawet poważną dyskusję w sieci w której internauci doszukują się teorii spiskowej jakoby na wolności był klon Gucciego, a prawdziwy wciąż siedział w więzieniu… 

Jeezy w wywiadzie przyznaje, że od momentu zwolnienia Guwapa z więzienia nie miał z nim kontaktu i nie zamierza o niego zabiegać. 

Grudzień 2018

Gucci znów prowokuje. Na instagram wrzuca swój diss “Truth” i pyta swoich fanów czy również uważają ten numer za jeden z jego najmocniejszych. Mimo tego, że nie pada tam ksywa Snowmana, można to odczytać jako świadomą zaczepkę.

Wywołany do odpowiedzi w grudniowym wywiadzie w The Breakfast Club, mówi, że nawet jeśli Jeezy i T.I. przebywali by z nim w jednym pomieszczeniu to nie gadałby z nimi. Twierdzi, że nie ma z nimi beefu ale nie ma również zamiaru udawać, że między nimi wszystko jest ok.

Kwiecień 2020

Gucci publicznie śmieje się z przerobionego mema dotyczącego zabójstwa Pookie Loca.

Lipiec 2020

W podcaście T.I.’a Jeezy wyraża chęć przeprowadzenia specjalnej rozmowy z Guccim.

„I just feel like it has to be one of those Mafia backroom conversations, man,” he said. „What I’ve learned over the years is that it’s big business—people that went to Yale still do business with people that went to Harvard. It’s going to have to be a real convo, it’s been decades.”

Listopad 2020

Jeezy stwierdza, że Gucci Mane „z szacunkiem odmówił” zmierzenia się z nim w formacie Verzuz. 

Ostatecznie jednak dochodzi do porozumienia. 15 listopada oficjalnie ogłoszono, że Gucci Mane i Jeezy zmierzą się ze sobą w bitwie Verzuz 19 listopada. Pojedynek zastąpił wcześniej ogłoszone zestawienie Jeezy VS. T.I.
Gucci Mane i Jeezy wzięli udział w historycznym wydarzeniu, które miało zakopać topór wojenny, jednak podczas bitwy wciąż iskrzyło. Gucci puścił swój diss „Truth”, w którym piętnuje postać Snowmana i wspomina jego zmarłego ziomka, którego zastrzelił. W pewnym momencie wydawało się, że zaraz wydarzy się coś złego, jednak Jeezy wyskoczył z poruszającą i ważną przemową o godzeniu się i dawaniu dobrego przykładu artystom młodego pokolenia. Oddał również hołd zmarłym raperom, którzy zginęli w wyniku użycia broni palnej, wymieniony został Pop Smoke, King Von i raper MO3 z Dallas. Duet z Atlanty – najbardziej trapowego miasta w Stanach zakończył historyczną noc pierwszy raz wykonując wspólnie mega hit „So Icy” co do dzisiaj wywołuje ciarki u fanów z całego świata. 

Poniżej możecie sprawdzić cały w/w występ: